Dołącz do czytelników
Brak wyników

Przedszkole niepubliczne

7 lutego 2018

NR 89 (Luty 2018)

Podwyżka wynagrodzeń i jej skutki dla funkcjonowania placówek niepublicznych

0 39

Trudno jednoznacznie ocenić, czy skutki podwyżki wynagrodzeń znacząco wpłyną na sytuację finansową placówek niepublicznych. Jeśli dotychczasowe wynagrodzenia pracowników były na minimalnym poziomie, mogą zaistnieć problemy, natomiast w placówkach, które wynagradzały pracowników według stawek wypłacanych w placówkach samorządowych, niewiele się zmieni.

 

Już w ubiegłym roku dało się zauważyć wzrost oczekiwań pracowników co do wynagrodzenia za pracę. Wielu przedsiębiorców bądź właścicieli firm, a do tych należy zaliczyć także właścicieli prywatnych placówek, już w ubiegłym roku podwyższyło płace o kwotę wyższą, niż była wymagana. Rynek pracy zmienił swoją strukturę z rynku pracodawcy na rynek pracownika.

 

RYNEK PRACOWNIKA

Bezrobocie systematycznie maleje, a rotacja pracowników staje się coraz większym wyzwaniem dla pracodawców. Osoby, które dotąd nie myślały o zmianie pracy, często są kuszone ofertami innych firm, które płacą więcej. Z tego powodu pracownicy są obecnie bardziej otwarci na częstsze zmiany miejsc zatrudnienia. Z uwagi na specyfikę takiej firmy, jak przedszkole, właścicielowi nie jest obojętne, kogo zatrudnia, gdyż maluchy szybko przyzwyczajają się do personelu. Częste zmiany kadrowe niekorzystnie wpływają jednak nie tylko na dzieci, ale na opinię o firmie.

Wielu właścicieli przedszkoli prywatnych już w ubiegłym roku zastosowało rozwiązania pozwalające zatrzymać rotację kadry poprzez podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego, wprowadzenie różnych dodatków do wynagrodzeń, dofinansowanie doskonalenia zawodowego itp. Takie działanie nierzadko wiązało się z podwyżkami czesnego, bo podrożały nie tylko koszty pracy, ale także wiele towarów i usług zewnętrznych, z których przedszkola muszą korzystać. W wielu gminach zmalała też kwota dotacji. Jak widać – sytuacja przedszkoli prywatnych staje się coraz trudniejsza.

Przedszkola – podobnie jak inne firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw – odczuły skutki wprowadzenia wyższej stawki płacy minimalnej już w ubiegłym roku. Tak wynika z wielu badań, o których można przeczytać w gazetach i portalach biznesowych. Głównymi czynnikami, które utrudniają rozwój firm, są wysokie koszty pracy, w tym ubezpieczeń społecznych pracowników, a także...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Monitor Dyrektora Przedszkola"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy