Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wszy - jak sobie z nimi poradzić w przedszkolu

Artykuły z czasopisma | 22 lutego 2018 | NR 84
29

W przedszkolu i każdym innym skupisku dzieci nietrudno o wszawicę, dlatego należy działać szybko. Warto mieć wypracowane odpowiednie procedury postępowania, a przede wszystkim mówić otwarcie o problemie, niczego nie ukrywać przed rodzicami, a wręcz odwrotnie – informować, uświadamiać i wymagać natychmiastowego działania.

Wszawica znowu atakuje! Nieprawdą jest, że wszami może zarazić się osoba nie dbająca o higienę. Wszy mogą zagnieździć się w każdym rodzaju włosów, nie ma znaczenia ich długość, ani gęstość. Nie chroni przed nimi regularne mycie głowy. Wesz nie fruwa lecz pełza i bardzo łatwo przechodzi z człowieka na człowieka.  I choć żyje krótko, bo zalewie 7–10 dni, to szybko się mnoży. Każdego dnia wesz składa ok. 10 jajeczek (tzw. gnid).  Wesz może przeżyć bez pożywienia, czyli nie na głowie człowieka, a np. w ubraniu, pościeli, na szczotce, do 48 godzin.  

Z pewnością dyrektor nie raz spotkał się z atakami niezadowolonych rodziców. Trudno się dziwić rodzicom, ponieważ zarażenie się wszawicą jest uciążliwe nie tylko dla dziecka, ale i całej rodziny. Tym bardziej powinniśmy reagować szybko, zgodnie z wewnętrznymi procedurami. Dodatkową trudnością dla dyrektora jest również zlecenie kontroli przeprowadzenia czystości głowy. Oczywiście osobą uprawnioną jest pielęgniarka, ale przedszkola raczej nie mają takiego etatu. W tym przypadku nie ma innego wyjścia, jak zlecenie wykonania kontroli osobie uprawnionej, może to być rodzic posiadający uprawnienia lub pielęgniarka zatrudniona tylko do przeprowadzenia kontroli.
Oczywiście na przeprowadzenie kontroli czystości głowy dziecka rodzice muszą wyrazić zgodę. Najlepiej jeśli mamy to potwierdzone na piśmie. 

Kiedy pojawi się zgłoszenie od rodzica, to oczywiście dyrektor powinien postępować zgodnie z określoną procedurą, jednak najważniejsza jest profilaktyka. Wato informować rodziców o możliwości zarażenia się wszami nie tylko w przedszkolu. Ważne zatem jest, aby rodzice regularnie sprawdzali głowę dziecka, nie tylko po powrocie z przedszkola, ale także po powrocie z basenu, miejsc zabaw dla dzieci i innych skupisk ludzkich, gdzie może dojść do zrażenia się wszami. Nauczyciele zaś powinni bacznie obserwować zachowanie dzieci i reagować natychmiast. Rodzice muszą wiedzieć, że problem się pojawił w przedszkolu, więc odpowiednia informacja powinna znaleźć się niezwłocznie w miejscach ogłoszeń dla rodziców. Warto też przygotować krótkie instrukcje postępowania w formie broszurki dla każdego rodzica.

 

Co powinni wiedzieć rodzice?

Większość rodziców z pewnością potrafi poszukać samodzielnie informacji o sposobach postępowania, jednak nie wszyscy mają na to czas, ulotka jest więc szybkim sposobem na przekazanie informacji i zasygnalizowanie problemu. Warto jest także zaznaczyć, że należy kontrolować głowę dziecka co wieczór przez 10 dni. Jeżeli po tym czasie nie pojawi się nowy pasożyt, problem został rozwiązany. Jeśli natomiast znajdą gnidy powinni zwrócić uwagę, gdzie dokładnie są umiejscowione. Wesz składa jaja tuż przy skó...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Monitor Dyrektora Przedszkola"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy